تبلیغات
حسابداری - تنخواه گردان
سه شنبه 23 آذر 1389  11:41 ق.ظ
توسط:

تنخواه گردان

در اغلب واحدهاى تجارى براى پرداختهاى جزئى و مستمر مانند ایاب و ذهاب و خرید برخى مواد ضرورى و فورى، مقدارى وجه مورد نیاز مى باشد.

پرداختهاى مذكور از طریق چك غیر عملى مى باشد، زیرا دریافت وجه چك از بانك موجب تاخیر در انجام آن عمل و نیز هزینه اى را در بر خواهد داشت. از سوى دیگر، چون این پرداختها به طور مستمر صورت مى گیرد و جمع آنها مبلغ قابل ملاحظه اى را تشكیل مى دهد، اعمال كنترل بر آنها ضرورى مى باشد. براى انجام این كنترل، در بسیارى از موسسات مبالغ مشخصى در اختیار یك یا تعدادى از كاركنان قرار مى دهند كه این مبالغ «تنخواه گردان» نامیده مى شوند. معمولا در قبال مبلغ پرداخت شده به مسوول تنخواه گردان، از وى تضمین كافى اخذ مى شود.

لازم به ذكر است كه میزان تنخواه گردان یا مبلغى ثابت و از قبل تعیین شده و یا مبلغى متغیر با تعیین حداكثر مى باشد.

الف- تنخواه گردان با مبلغ ثابت

در این روش، حداكثر مبلغ تنخواه گردان تعیین شده و طى چكى به مسوولین تنخواه گردان پرداخت مى گردد. به عنوان مثال فرض كنید شركت بهار با پرداخت مبلغ 100000 ریال به آقاى الف تنخواه گردانى ایجاد نماید. در این موقع معادل مبلغ چك، حسابى به نام تنخواه گردان بدهكارو حساب بانك به همین مبلغ بستانكار مى شود. ثبت فوق به شرح زیر است.

تاریخ

شرح

عطف

بدهكار

بستانكار

1x13

14/1

حساب تنخواه گردان

             حساب بانك

بابت پرداخت به آقاى الف جهت تنخواه گردان

 

100000

 

100000

 مسوول از محل مبلغ دریافتى، هزینه هاى انجام شده را پرداخت و مدارك مثبته این هزینه ها را جهت تجدید مبلغ تنخواه گردان به دایره حسابدارى ارائه مى نماید. دایره حسابدارى پس از رسیدگى به مدارك و حصول اطمینان، چكى معادل هزینه هاى انجام شده صادر و به مسوول تنخواه گردان تسلیم مى نماید.

معمولا مانده حساب تنخواه گردان در پایان دوره مالى یا هنگام تعویض متصدى تنخواه گردان به بانك یا صندوق واریز و اسناد هزینه هاى انجام شده توسط تنخواه به دایره حسابدارى ارائه مى گردد تا این هزینه ها به درستى در دوره مربوطه ثبت گردند. هرگاه تصمیم به افزایش تنخواه گردان گرفته شود، حساب تنخواه گردان یكبار دیگر معادل مبلغ دریافتى توسط مسوول تنخواه گردان، بدهكار و حساب بانك بستانكار مى گردد. در هنگام كاهش مبلغ تنخواه گردان، حساب بانك یا صندوق یا هزینه ها بدهكار و معادل آن، حساب تنخواه گردان بستانكار مى گردد.


  • آخرین ویرایش:سه شنبه 23 آذر 1389
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر